Thanks to all who participated in the War of the Worts 2020.
There were 553 entries judged and 241 registered participants, judges, and stewards.
Best of Show Winners
Best of Show – Beer
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Will Cass | Solstice | 20B: American Stout | |
2nd | James Roebuck | Tripel Dog Dare | 26C: Belgian Tripel | GLUB Club |
3rd | Joe Handley | Dying of the Light | 24A: Witbier | Keystone Hops |
HM | Frank Markley Co-Brewer: Rob Banks | Dopplebock | 9A: Doppelbock | Keystone Hops |
Cider Pro-Am w/ Stone & Key
Brewer | Entry Name | Style | Club |
Russ Czajka | Hop Cider | C2F: Specialty Cider/Perry | GLUB |
Beer Pro-Am w/ Iron Hill North Wales
Brewer | Entry Name | Style | Club |
Erik Curtis Co-Brewer: Katie Legenski | Pils Kellerbier | 7C: Kellerbier | Keystone Hops |
Winning Entries
Table 1: Light Lager (31 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Chaya Stephens Co-Brewer: Bruce Stephens, Kim & Eric Dost | Crack-Erz | 3B: Czech Premium Pale Lager | Keystone Hops |
2nd | Jack Lowney | Puzzle Piece Pils | 5D: German Pils | Band of Media Brewers (The B.O.M.B.) |
3rd | Justin Lacombe Co-Brewer: John Lacombe | Der Fluss | 4C: Helles Bock | RiverSide HomeBrew Society[PA] |
Table 2: Amber Lager (17 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Erik Curtis Co-Brewer: Katie Legenski | Pils Kellerbier | 7C: Kellerbier | Keystone Hops |
2nd | Matthew Proch Co-Brewer: Jeffrey Robeano | Rauch, My Balls | 6B: Rauchbier | |
3rd | Jason Zambriczki | Oktoberfest | 6A: Marzen | Delco Wooder Works |
Table 3: Dark Lager (16 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Frank Markley Co-Brewer: Rob Banks | Dopplebock | 9A: Doppelbock | Keystone Hops |
2nd | James Ryan Co-Brewer: Adam Webb | May the Schwarzbier With You | 8B: Schwarzbier | Keystone Hops |
3rd | Mike Vandervoort | Canadian Lite Lager | 9A: Doppelbock | First On Scene |
Table 4: Wheat/Hybrid Beer (23 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Mike Vandervoort | Weize Guy Bock | 10C: Weizenbock | First On Scene |
2nd | Gary Reed II | Bad Blonde Jokes | 18A: Blonde Ale | |
3rd | Brian Smith | Ballroom Dancer | 10A: Weissbier | Bruclear Homebrew Club |
Table 5: Pale British Ale (14 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Joel Piazza | Evies Esb | 11C: Strong Bitter | Main Line Brewers Association |
2nd | Dan Feltimo | Love Child Of The Queen | 11A: Ordinary Bitter | Lehigh Valley Home Brewers |
3rd | John Litak | Boxes Of Pepe | 12A: English Golden Ale | Lehigh Valley Home Brewers |
Table 6: Dark British Ale (14 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Todd Houser | Downtown Brown Ale | 13B: English Brown Ale | Lehigh Valley Home Brewers |
2nd | Matthew Conway | Lallybroch Mild | 13A: Dark Mild | |
3rd | John Yeomans | Brown | 13B: English Brown Ale | ALEiens Homebrew Club |
Table 7: Scottish/Irish Ale (16 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Donald Evans | Dark Knight | 15C: Irish Extra Stout | Malter Ego Homebrew Club |
2nd | Mark Witzel | Queen of Inverness | 14C: Scottish Export | Bruclear Homebrew Club |
3rd | Jack Robbins | There Is A Piper Down | 14C: Scottish Export | Keystone Hops |
Table 8: American Ale (31 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Michael Petragnani | Elk Drool | 19C: American Brown Ale | |
2nd | Doug Klumpp | Who's Counting | 19A: American Amber Ale | ALEiens Homebrew Club |
3rd | Jeremy Cusatis | The Pale Approach | 18B: American Pale Ale | |
Table 9: Porter (23 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Sean Mellody | Insert Beer Name Here | 9C: Baltic Porter | Band of Media Brewers (The B.O.M.B.) |
2nd | Ned Gardner | Gwb - George Washington’s Beer | 27A8: Pre-Prohibition Porter | Morris Area Society of Homebrewers |
3rd | James Gregg | Porter | 13C: English Porter | Delco Wooder Works |
Table 10: Stout (31 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Will Cass | Solstice | 20B: American Stout | |
2nd | Stephen Myers Co-Brewer: Tim Siple, Nick Perry | Mamba | 20C: Imperial Stout | |
3rd | Justin Lacombe Co-Brewer: John Lacombe | Churchill | 16A: Sweet Stout | RiverSide HomeBrew Society[PA] |
Table 11: IPA (34 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Tom Owens | Don't Hate Me Cause I'm Hazy | 21B: Specialty IPA | BIER-Brewers In the Endicott Region |
2nd | Matthew Conway | Ocean Gate East End IPA | 21A: American IPA | |
3rd | Joe Kalinosky | Bunker Hill Brown | 21B3: Brown IPA | Lehigh Valley Home Brewers |
Table 12: New England IPA (29 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Matt King | Romancing The Hop | 21B7: New England IPA | Keystone Hops |
2nd | Jack Lowney | Business In the Front Party In the Back | 21B7: New England IPA | Band of Media Brewers (The B.O.M.B.) |
3rd | Jose Batista | Concealed (neipa) | 21B7: New England IPA | |
Table 13: European Sour Ale (20 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Mark Witzel | Uptown Funk | 23F: Fruit Lambic | Bruclear Homebrew Club |
2nd | Antonio Romano | Fast and Furious | PRX4: Catharina Sour | Morris Area Society of Homebrewers |
3rd | Chaz Smith | Amlam | 23D: Lambic | Lauter Day Brewers |
Table 14: Wild Ale (23 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Chaya Stephens Co-Brewer: Bruce Stephens | Ruby Red Sipper | 28C: Wild Specialty Beer | Keystone Hops |
2nd | Michael Herman | Lychee In The Wild | 28C: Wild Specialty Beer | Main Line Brewers Association |
3rd | Brandon Spivey | Margarita Gose | 28C: Wild Specialty Beer | First State Brewers |
Table 15: Belgian Ale (11 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Joe Handley | Dying of the Light | 24A: Witbier | Keystone Hops |
2nd | Rebecca Glenn-Dinwoodie Co-Brewer: Douglas Dinwoodie | En Garde | 24C: Biere de Garde | Keystone Hops |
3rd | Doug Klumpp | Whiz Wit | 24A: Witbier | ALEiens Homebrew Club |
Table 16: Strong Belgian Ale (22 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Aaron Winthrop Co-Brewer: Matt Davis | Spiced Saison | 25B: Saison | RiverSide HomeBrew Society[PA] |
2nd | James Gregg | Belgian Strong Ale | 25C: Belgian Golden Strong Ale | Delco Wooder Works |
3rd | Glenn Locke Co-Brewer: Stephen Brescia | Maryann | 25A: Belgian Blond Ale | ALEiens Homebrew Club |
Table 17: Trappist Ale (32 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | James Roebuck | Tripel Dog Dare | 26C: Belgian Tripel | GLUB Club |
2nd | Cynthia Serdikoff | Belgian Dubbel | 26B: Belgian Dubbel | Stoney Creek Homebrewers |
3rd | Brandon Shaughnessy | Dark Strong | 26D: Belgian Dark Strong Ale | Morris Area Society of Homebrewers |
Table 18: Strong Ale (26 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Brandon Spivey Co-Brewer: Kevin McMullin, Bob Dreibelbis, Rob Drummond, Eric Loveless, Marty Drinan, Steven Wise, Scott Warren, Patrick | Cry Baby | 17B: Old Ale | First State Brewers |
2nd | Justin Stauffer | English Barleywine | 17D: English Barleywine | All Things Fermented |
3rd | Jason Zambriczki | West IPA | 22A: Double IPA | Delco Wooder Works |
Table 19: Fruit Beer (25 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Adam Berry | Bandwagon Berliner- Apricot | 29A: Fruit Beer | James River Homebrewers |
2nd | Michael Herman | Violet Beau | 29C: Speciality Fruit Beer | Main Line Brewers Association |
3rd | Michael Humes Co-Brewer: Michelle Humes | Sip of Summer | 29A: Fruit Beer | Band of Media Brewers (The B.O.M.B.) |
Table 20: Spice/Herb/Vegetable (34 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Mark Witzel | Gingersnap Brown Ale | 30C: Winter Seasonal Beer | Bruclear Homebrew Club |
2nd | Erik Curtis Co-Brewer: Katie Legenski | Sweet Potato Ale | 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer | Keystone Hops |
3rd | Chaz Smith | To Beet Or Not To Beet | 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer | Lauter Day Brewers |
Table 21: Smoke/Wood Aged (23 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Ron Wolfgang | Black Wulf | 33B: Specialty Wood-Aged Beer | Wyoming Valley Homebrewers Club |
2nd | Tim Caum | Smoked Beer | 32A: Classic Style Smoked Beer | Keystone Hops |
3rd | Jack Robbins Co-Brewer: Tim Kepner & Keystone Hops | Wee Barrel | 33B: Specialty Wood-Aged Beer | Keystone Hops |
Table 22: Other Specialty (26 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Scott Smith | Total Cluster Fu-Ggetaboutit | 31A: Alternative Grain Beer | Lehigh Valley Home Brewers |
2nd | Michael Grippi | Sierra Nevada Celebration Ale Clone | 34A: Clone Beer | ALEiens Homebrew Club |
3rd | David Lieberman | Gratzer Expectations | 27A2: Piwo Grodziskie | |
Table 23: Cider (20 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Edward Walkowski | Baxter's Perry | C1D: New World Perry | Scranton Brewers Guild |
2nd | Aaron Masser | Ice Cider | C2D: Ice Cider | |
3rd | Aaron Masser | Sweet Cider | C1A: New World Cider | |
Table 24: Mead (12 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
1st | Francis Hiller Co-Brewer: Francis Hiller Jr | Beanie | M1B: Semi-Sweet Mead | Barley Legal Homebrewers [NJ] |
2nd | Chad Mitchell | Sweet Chamoline | M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead | |
3rd | Rebecca Glenn-Dinwoodie Co-Brewer: Douglas Dinwoodie | Queen of Cups | M4C: Experimental Mead | Keystone Hops |