Thanks To All Who Participated in the War of the Worts 20

There were 780 entries judged and 320 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Livingston Stove Top Old Guy Lager 1B: Standard American Lager Lehigh Valley Homebrewers
2nd Timothy Caum Eisbock 5D: Eisbock Keystone Hops
3rd Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
Kriek 17F: Fruit Lambic Bruclear Homebrew Club

Best of Show – Neshaminy Creek Pro-Am Brew

Brewer(s) Entry Name Style Club
Timothy Caum Eisbock 5D: Eisbock Keystone Hops

Winning Entries

Table 1: Light Lager (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Livingston Stove Top Old Guy Lager 1B: Standard American Lager Lehigh Valley Homebrewers
2nd Adam Juncosa Squirrel’s Little Happy Pils. 2A: German Pilsner (Pils) The ANNiHiLATED
3rd Andy Hejl 40 Minutes Of Helles 1D: Munich Helles Keystone Hops

Table 2: Amber Lager (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Norm Bittner Normtoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Barley Legal Homebrewers
2nd Jarrad Weikel My Rauchbier 22A: Classic Rauchbier Stoney Creek Homebrewers
3rd Brandon Greimann Classic Rauchbier 22A: Classic Rauchbier BUZZ

Table 3: Dark Lager (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Urban Black Forest Lager 4B: Munich Dunkel Stoney Creek Homebrewers
2nd David Barber ALTernative 7C: Dusseldorf Altbier Lehigh Valley Homebrewers
3rd Bill Mathis
Co-Brewer: Rick Porambo And Greg Ottinger
The Dark One 4C: Schwarzbier Stoney Creek Homebrewers

Table 4: Bock (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Timothy Caum Eisbock 5D: Eisbock Keystone Hops
2nd John Mulligan Mai Bock Blocker 5A: Maibock/Helles Bock Glass City Mashers
3rd Brian Krebs Bock Around The Clock 5B: Traditional Bock Keystone Hops

Table 5: Wheat/Hybrid (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin O’Leary King Kolsch 6C: Kolsch The ABNormal Brewers
2nd Josh Weikert Sahne Ale 6A: Cream Ale Stoney Creek Homebrewers
3rd Herman Richards Amarillo Rye 6D: American Wheat or Rye Beer The ANNiHiLATED

Table 6: English/Scottish/Irish Ale (31 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Knighton MacMarijuanaMinded 9C: Scottish Export 80/-
2nd Mark Mallett What Makes You Beautiful 14A: English IPA
3rd Jimmy Wong
Co-Brewer: Phat Huynh
80/-NEY 9C: Scottish Export 80/-
HM Michael Florez
Co-Brewer: Rose Florez
Scottish Terrier 9A: Scottish Light 60/- Cincinnati Malt Infusers

Table 7: American Pale Ale (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Durning Golden Pale Ale 10A: American Pale Ale Philadelphia Homebrew Club
2nd Brandon Greimann Old School APA 10A: American Pale Ale BUZZ
3rd David Barber Late Hopped Pale Ale 10A: American Pale Ale Lehigh Valley Homebrewers

Table 8: American Ale (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Kepner Common Denominator 7B: California Common Beer Keystone Hops
2nd Brian Urbani Commonly Known As 7B: California Common Beer
3rd Brent Ziegler ZBC Amber 10B: American Amber Ale Keystone Hops
HM Matt King Dankenstein 10B: American Amber Ale Keystone Hops

Table 9: English Brown Ale (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Hourican Unmild 11B: Southern English Brown Ale Philadelphia Homebrew Club
2nd Mark Mallett Nut Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale
3rd Steve Medd Giraffe Germs Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale Underground Brewers of CT

Table 10: Porter (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Wisnoski Joey’s Porter 12A: Brown Porter Keystone Hops
2nd Rob Knighton Shitabyss 12B: Robust Porter
3rd Darrell Hotnisky
Co-Brewer: Scott Myers
Black Widow’s Bite 12B: Robust Porter Keystone Hops

Table 11: Sweet/Oatmeal/Foreign Stout (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Barber Got Milk Stout 13B: Sweet Stout Lehigh Valley Homebrewers
2nd Mark Mallett Milk Stout 13B: Sweet Stout
3rd Weidenmoyer Robert Foreign Extra 13D: Foreign Extra Stout Stoney Creek Homebrewers

Table 12: Dry/American/Imperial Stout (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Dry Stout 13A: Dry Stout MASH - NJ
2nd Darrell Hotnisky
Co-Brewer: Scott Myers
Beach Body 13F: Imperial Stout Keystone Hops
3rd Mark Lewis
Co-Brewer: Santino Lamancusa
Meltdown Russian Imperial Stout 13F: Imperial Stout

Table 13: American IPA (36 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Prevost Juice Head 14B: American IPA keystone hops
2nd Stephen Shantz
Co-Brewer: Bob Nalls, Scott Meadows
American IPA 14B: American IPA Keystone Hops
3rd Richard Cohen Hoppy Moustache Man Ale 14B: American IPA Morris Area Society of Homebrewers

Table 14: Imperial IPA (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Alexander Double IPA 14C: Imperial IPA Keystone Hops
2nd Andy Hejl Pliny Clone 14C: Imperial IPA Keystone Hops
3rd Matt King Team Ace Rye IPA 14C: Imperial IPA Keystone Hops

Table 15: Belgian Ale (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Meghan Jambor
Co-Brewer: Tom Jambor
Bier De Garden Of Eden 16D: Biere de Garde MASH NJ
2nd Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
Frontside Wit 16A: Witbier Bruclear Homebrew Club
3rd Joe Daknis Crooked Billet Randonneur 16B: Belgian Pale Ale

Table 16: Saison (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karen Palcho Farmhouse Saison 16C: Saison Berks Homebrew
2nd Francesco Pileggi Rye Saison 16C: Saison keystone hops
3rd Jonathan Scudder Broken Farm Hand Saison 16C: Saison Berks Homebrew Club

Table 17: Belgian Specialty (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Plachta Noir Belgian Stout 16E: Belgian Specialty Ale Keystone Hops
2nd Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
Square Root Of Two 16E: Belgian Specialty Ale Bruclear Homebrew Club
3rd Herman Richards Rye Saison 16E: Belgian Specialty Ale The ANNiHiLATED

Table 18: Sour Ale (33 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
Kriek 17F: Fruit Lambic Bruclear Homebrew Club
2nd Francesco Pileggi Rye Berliner 17A: Berliner Weisse keystone hops
3rd Donald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
Currant Lambic 17F: Fruit Lambic W.H.A.L.E.S

Table 19: Belgian Blond/Tripel/Golden Strong (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Jambor Pious 6 Blond 18A: Belgian Blond Ale MASH - NJ
2nd Philip Keyes
Co-Brewer: Robert And Daniel Keyes
R&D Tripel Twist 18C: Belgian Tripel
3rd Justin Lacombe
Co-Brewer: John Lacombe
Little Bear 18C: Belgian Tripel Riverside Homebrew Society

Table 20: Belgian Dubbel/Dark Strong (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Peck Dubbel Entendre 18B: Belgian Dubbel Stoney Creek Homebrewers
2nd Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
In Quad We Trust 18E: Belgian Dark Strong Ale Bruclear Homebrew Club
3rd Mark Witzel Grand Reserve 18E: Belgian Dark Strong Ale Bruclear

Table 21: Strong Ale (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Lachman English Barleywine 2013 19B: English Barleywine Stoney Creek Homebrewers
2nd David Barber Big Scotty 9E: Strong Scotch Ale Lehigh Valley Homebrewers
3rd Bill Mathis
Co-Brewer: Rick Porambo And Greg Ottinger
Thor’s Hammer 9E: Strong Scotch Ale Stoney Creek Homebrewers

Table 22: Fruit Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Prevost Panda Punch 20A: Fruit Beer keystone hops
2nd Nicholas Shadel Apri-Conan 20A: Fruit Beer Berks County Homebrew Club
3rd Michael Soo
Co-Brewer: Joseph Soo
Grape Fruit Drink? 20A: Fruit Beer HOPS

Table 23: Spice/Herb/Vegetable Beer (41 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Ingrassia Kukulkan M.I.S. 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Bruclear
2nd Adam Juncosa Breakfast 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer The ANNiHiLATED
3rd Mike Bury
Co-Brewer: Jennie Bury
Coffee Biscotti 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Stoney Creek Homebrewers

Table 24: Christmas/Other Smoked Beer (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Anthony Gangi
Co-Brewer: Robert Grim
Winter Squeeze 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer LVHB
2nd Michael Florez
Co-Brewer: Rose Florez
Jack Russell Terrorist 22B: Other Smoked Beer Cincinnati Malt Infusers
3rd Kevin Sekula
Co-Brewer: Sean Shannon
Cousin Eddie’s Eggnog Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Keystone Hops

Table 25: Wood Aged Beer (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jack Robbins
Co-Brewer: Dan Tucci
Cat In A Barrel 22C: Wood-Aged Beer Keystone Hops
2nd Herman Richards Timber 22C: Wood-Aged Beer The ANNiHiLATED
3rd Jay Berrios Rumple-Stout 22C: Wood-Aged Beer Plymouth Pride Brew Club
HM Matthew Kennedy
Co-Brewer: Joe Moran
Legacy Of Brewtality 22C: Wood-Aged Beer Bruclear Homebrew Club

Table 26: Specialty Beer (61 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Seth Clearwater Biased Hop Honey Ginger APA 23A: Specialty Beer Stoney Creek Homebrewers
2nd Frank Markley
Co-Brewer: James Solomon
F&J Coffee Stout 23A: Specialty Beer keystone hops
3rd James Yergey The King’s Nightcap 23A: Specialty Beer Lehigh Valley Homebrewers

Table 27: Mead (35 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Bury Duel Mead 26C: Open Category Mead Stoney Creek Homebrewers
2nd Adam Crockett And I Mead You Now Tonight 25B: Pyment Stoney Creek Homebrewers
3rd Robert Madden Midus 26C: Open Category Mead Stoney Creek
HM Jarrad Weikel My Mead 24B: Semi-Sweet Mead Stoney Creek Homebrewers

Table 28: Cider (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas Shadel Shady’s Pear Cider 27D: Common Perry Berks County Homebrew Club
2nd Nate Panek Simple Cider 28C: Applewine Keystone Hops
3rd Donald Boyle
Co-Brewer: Stephen Boyle
Common Cider 27A: Common Cider W.H.A.L.E.S